A bonus malus besorolással a biztosító
- jutalmazza a kármentes vezetést, ez a bonus, illetve
- „bünteti” a károkozást, azaz megvonja a kedvezményt, pótdíjat számol fel, ez a malus.
A KGFB kalkulátorokban azért kell megadni a bonus-malus besorolást, mert az befolyásolja a kötelező biztosítás díját. Balesetmentes vezetés esetén alacsonyabb biztosítási díjra számíthatunk, ellenkező esetben pedig jelentősen megnőhet a fizetendő összeg.
Bonus-malus fokozatok
A bonus-malus rendszerben az alábbi szintek vannak:
- B10 – Bonus 10, ez a legjobb érték, amely kedvezőbb biztosítási díjat eredményezhet.
- B09
- B08
- B07
- B06
- B05
- B04
- B03
- B02
- B01
- A00 – Kiinduló érték, mindenki A00 besorolással indul.
- M01
- M02
- M03
- M04 – Malus 04, ez a legrosszabb érték, amely kedvezőtlenebb, drágább biztosítási díjat jelenthet.
A szerződő az A00 értékről indulva ha nem okoz balesetet az adott biztosítási évben, B01 kategóriába kerül. (Lásd az A00 sorban és 0 kár oszlopban.) A következő évben már a B01 szintről indulva – balesetmentes vezetés esetén – B02 fokozatba lép.
Ugyanez a vezető A00 fokozatról indulva, amennyiben 1 balesetet okozott, akkor M02-es fokozatot kap. (Ez egyetlen módon kerülhető el, ha visszafizeti a biztosítónak a kárösszeget. Minderre 45 nap áll rendelkezésre a kárkifizetéstől szóló értesítés kézhezvételétől.)
KGFB szerződés kötésekor, valótlan adatok közlése esetén a biztosítónak lehetősége van a legrosszabb M04 osztályba sorolni a biztosítottat.
Bonus-malus autóeladás esetén
Amennyiben eladásra kerül a személyautó és – ugyanabban a gépjármű kategóriában – másikat vásárol a biztosított, a bonus-malus fokozat továbbvihető a másik autóra (2 éven belül).
Kötelező biztosítás lekérdezése
Az Instacar appban egyszerűen lekérdezheted a kötelező biztosítást rendszám alapján, ügyfélkapu nélkül.
Hamarosan pedig már az Instacar KGFB kalkulátort is használhatod. Ha a 12 biztosító ajánlatai között megtalálod a kedvezőt, a KGFB felmondás mintával felmondhatod az előző szerződésed.